Nurkowanie Egipt - Dive-Top

SAFARI

Safari to opcja dla największych miłośników nurkowania. Podczas tygodniowego rejsu wszystko sprowadza się do trzech rzeczy: nurkowania, jedzenia i spania. Dzień zaczynamy od wczesnoporonnego „nura” a kończymy na nurkowaniu nocnym. Pyszne jedzenie i przekąski, wylegiwanie się na słońcu, poobiednie drzemki, a do tego ok.20 nurkowań w pięknych miejscach Morza Czerwonego. Czego chcieć więcej?

ŁODZIE SAFARI

Na safari wypływamy dużą i wygodną łodzią zaprojektowaną specjalnie do takich tygodniowych wypraw nurkowych. Klimatyzowane kabiny, duży salon z jadalnią, przestronny sundeck, wygodna platforma nurkowa, kompresor, 2 zodiaki – wszystko po to by było Wam wygodnie a nurkowania odbywały się sprawnie i bezpiecznie.

TRASY SAFARI

Safari w Egipcie można podzielić na kilka tras, a większość z nich można modyfikować i łączyć na wiele sposobów. Poniżej znajdziecie główne kierunki wypraw nurkowych.

TRASA PÓŁNOCNA

Na wysokości Hurghady organizuje się tzw. safari północne, zwane też wrakowym. W rejonie tym znajdują się najważniejsze wraki Morza Czerwonego:

THISTLEGORM
legendarny wrak z czasów II wojny światowej – wraki Abu Nuhas (Żelazna Rafa): Carnatic, Giannis D, Chrisoula K, Kimon M.

Czasem trasa zahacza o kultowy wrak Salem Express lub Dunraven i El Mina.

Poza wrakami nurkuje się tu też na rafach m.in. Abu Ramada bądź Giftun.
Klasyczna trasa północna może być poszerzona o kilka pobliskich rejonów:
Ras Mohamed – bardzo znana w Sharm miejscówka która jest rezerwatem przyrody. Są tam piękne rafy, ściany, przesmyki z pięknymi ogrodami i znany wrak Yolanda z osławionymi „kibelkami”.

Tiran a właściwie rafy przy tej wyspie należącej do Arabii Saudyjskiej. Znajdują się tam naprawdę piękne ogrody koralowe, które warto zobaczyć.
Okolice Dahab – ostatnimi czasy niektóre trasy północne zahaczają o tej rejon dając możliwość zanurkowania na kilku tamtejszych , kultowych miejscówkach.

Dość popularne jest safari którego program nazwano „top północy”. Jest to połączenie wraków północy z Brother’s Island których opis znajduje się poniżej.

BROTHER’S ISLANDS

Wyspy Braci czyli Brother’s Islands to dwie samotne wyspy leżące 60km od lądu na otwartym morzu. Oddalone od siebie o 2km wynurzają się niemal przy samej tafli wody, dając nam możliwość nurkowania przy monumentalnych ścianach w poszukiwaniu tzw „dużego zwierza” (a tego tutaj nie brakuje!!!). Rekiny są tu praktycznie za każdym razem i to najróżniejsze gatunki: rafowy, młot, kosogon, żarłacz biało płetwy a nawet rekin wielorybi. Często spotyka się tu barakudy, żółwie a nawet manty. Jakby tego było mało na zboczach Dużego Brata spoczywają wraki Aida i Numidia, które w piękny sposób wtopiły się już w podwodny krajobraz. Nie sposób nie wspomnieć o pięknych rafach, które obrastają ściany i plateau ,,Brothersów”. To wszystko sprawia, iż niektórzy uważają to miejsce za jedno z najpiękniejszych na świecie.

ST JOHNN’S

Najbardziej wysunięte na południe egipskie rafy Morza Czerwonego. Blisko stąd do sudańskiej granicy. St John’s jest ulubionym miejscem wśród fanów kolorowych raf i pięknych podwodnych pejzaży. Miejscówki są tu bardzo zróżnicowane: od ścianek, poprzez piękne ogrody, do tuneli, korytarzy i jaskiń. Można tu spotkać rekiny, a tutejsze formacje koralowe są naprawdę przepiękne. Niezapomniane są też tutaj nurkowania nocne – to okazja do zobaczenia ślimaka zwanego hiszpańską tancerką, skrzydlic i muren. Nurkując już pierwszy raz w miejscach takich jak: Gotta Kebir, Habili Ali czy Um el Khararim (Matka Dziur) zaczynamy myśleć o ich ponownych odwiedzinach. Bo St John’s to miejsce, które można oglądać wielokrotnie i nigdy nie czuje się przesytu.

Fury Shoal – to nieodłączny punkt programu safari na St John’s z tak niezapomnianymi miejscami jak Claudia Reef czy Malahi, leżącymi na północ od St John’s.
Dość często program ten wieńczy znana i lubiana rafa Elphinstone – miejsce spotkań rekinów.

DAEDALUS

wyspa na wysokości Marsa Alam wyrastająca z głębokości 500m należąca do tzw. Marine Park (park morski). Doskonałe miejsce do obserwacji zarówno pięknych koralowców jak i wielu gatunków ryb, a wśród nich rekinów m.in. rafowych, młotów i kosogonów.

Daedalus łączy się najczęściej na jednym safari z ,,Brothersami”. Czasami spotyka się program ,,Top południa” w którym łączy się Daedalus, Rocky, Zabargad i Fury Shoal z St John’s.

Trzecią opcją jest tzw „złoty trójkąt” w którym poza Daedalusem płynie się na Brother’s Island i rafę Elphinstone.

ZABARGAD

wyspa znana z pięknych ogrodów koralowych z różnorodnymi ergami, przesmykami i lagunami przybierającymi miejscami formę labiryntów. Jest tu także ścianka oraz mały wrak ale warto skupić się na pięknych, niegłębokich ogrodach. Wyspa jest trójkątnego kształtu z najwyższym szczytem o wys. 235m.

ROCKY ISLAND

wyspa leżąca 2 km na południe od Zabargad, podobnie jak Daedalus i Brothers znana jest z pięknych korali i wielkich szans na tzw „duże zwierzę” czyli rożne gatunki rekinów, mantę lub delfiny. Ściany obrośnięte miękkimi koralami i gorgoniami podobno spadają aż do 1000 metrów. Zabargad i Rocky łączy się z St John’s lub zwiedza się go przy okazji safari „Top południa”.

ABU FANDERA

to 6 kilometrowy pas dziewiczych raf leżący 4 godziny żeglugi na południe od raf St John’s tuż przy granicy z Sudanem. Czasem występuje jako dodatek do programu St John’s.